O šifrovačce

O co jde?

Už jako děti jsme v našem oddíle měli rádi šifrovací hry a zůstalo nám to i do dospělosti, kdy jako vedoucí podobné zařazujeme do programů pro nynější účastníky. S oblibou se také účastníme tradičních šifrovacích závodů, které se v Česku těší stále větší oblibě. Mrzelo nás jen, že v našem rodném Žďáře žádná taková “šifrovačka” není. Rozhodli jsme se tedy chopit iniciativy, dát dohromady tým šikovných lidí a zorganizovat Pod kotlem, první šifrovací hru po Žďáře a nejbližším okolí.

Samotnou šifrovačku si můžete představit jako závod, ve kterém se týmy snaží co nejrychleji projít předem neznámou trasu. Na ní se vyskytují různé šifry, logické hádanky a rébusy, jejichž tajenka vám vždy odkryje nebo napoví další etapu trasy. Nejde tedy ani tolik o fyzickou zdatnost (i když se během hry taky trochu projdete) jako spíš o schopnost analyzovat šifru, co nejrychleji ji vyluštit, správně interpretovat tajenku a přesunout se na další stanoviště.

Průběh hry

Šifry a stanoviště

Co je k tomu potřeba?

Hra probíhá venku, částečně i v noci a za každého počasí. Účastníci si všechno potřebné ke zdolání trasy i šifer nesou s sebou a dobré vybavení je tedy důležitým předpokladem pro bezproblémový průchod i zdárné dokončení hry. Přikládáme proto seznam věcí, které doporučujeme vzít si s sebou.

Účastnický poplatek

Startovné činí 250 Kč, v případě standardního pětičlenného týmu tedy 50 Kč na osobu. Hra je dotována dětskou organizací Duha AZ. Veškeré účastnické poplatky budou využity na realizaci závodu, občerstvení v cíli a další. Prosíme přihlášené týmy o uhrazení startovného předem platbou na účet.

Děkujeme všem týmům za včasnou úhradu.

Šifry

Než to všechno vypukne, můžete si zkusit ještě trochu zaluštit. Vzhledem k tomu, že pořádáme první ročník, nemáme bohužel žádné ukázkové šifry, co bychom Vám mohli nabídnout. Doporučujeme kouknout na nějaké z jiných šifrovaček, máme totiž po česku spoustu šikovných kolegů. Například brněnské Tmou! má za sebou již spoustu ročníků a skvělý archiv všech jejich šifer. Osobně za tým Pod Kotlem doporučujeme šifry - ŠLÁPOTY a TLUSTA ze Tmou! 22, PREDHERNI, HROZNYS a ZLOMKY ze Tmou! 23, které nás bavily a přijdou nám tak podobně složité jako ty naše. Stejně tak nemůžeme nedoporučit celé Tmou!, kde se s Vámi rádi na podzim utkáme jako účastníci! Nebo můžete kouknout alespoň na naši předstartovní motivační šifru: